Strona główna

by Michał Nowakowski

Z przyjemnością informuję, że książka Ambasador na rozdrożu. Świat wartości w poradnikach dyplomatycznych Pierwszej Rzeczypospolitej oraz ich europejski kontekst właśnie ukazała się w Wydawnictwie KUL. Książkę można nabyć pod adresem: https://wydawnictwo.kul.pl/strona-glowna/4505-ambasador-na-rozdrozu-swiat-wartosci-w-poradnikach-dyplomatycznych-pierwszej-rzeczypospilitej-oraz-ich-europejski-kontekst.html

Wobec stałej pustki królewskiego skarbca, finansowanie misji zagranicznych było chronicznym problemem dyplomacji polsko-litewskiej. Posłowie niejednokrotnie borykali się z niewystarczającymi funduszami, które nie pozwalały zadośćuczynić wymaganiom ich misji oraz prestiżowi ich funkcji – najczęściej musieli się oni zdać na obietnice zwrotu kosztów po powrocie do kraju, co wiązało się dla nich z poważnymi utrudnieniami. Aby w jakiś sposób zaradzić temu problemowi, rządzący starali się wysyłać w misje zagraniczne przedstawicieli magnaterii, którzy mieli większe możliwości sfinansowania znaczącej części wydatków. Jednak nawet magnaci mieli niekiedy problemy z pokryciem kosztów poselstwa. Chlubnym wyjątkiem w tym względzie była służba dyplomatyczna za panowania Stefana Batorego (panował …

Niekiedy może się wydawać, że współczesna dyplomacja pełna jest zagmatwanych i niezrozumiałych reguł, których przyswojenie może stać się bolączką dla aspirujących dyplomatów. Kiedy jednak przyjrzymy się bliżej wymaganiom, jakie stawiano zagranicznym posłom we wczesnej epoce nowożytnej, zauważymy, że kwestie te były wówczas jeszcze bardziej złożone i sformalizowane.

  • 1
  • 2